Twój partner cierpi z powodu nałogu alkoholowego, hazardowego czy narkotykowego? Ciągle masz nadzieję, że się zmieni, że to ostatni raz, że przecież to nie jego wina… To mogą być objawy współuzależnienia. Zjawisko to dotyczy przede wszystkim osób będących w związku z nałogowcem. Prowadzi m.in. do pogorszenia własnego stanu i zmniejszenia zainteresowania swoim rozwojem, pracą. Terapia uzależnienia i współuzależnienia to jedyna skuteczna metoda, która pozwala zrozumieć mechanizm nałogu i pomóc zarówno osobie chorej, jak i współuzależnionej.

Spis treści

Czym jest współuzależnienie i jak je identyfikować?

Współuzależnienie to forma funkcjonowania, w której osoba na co dzień przebywająca np. z alkoholikiem przedkłada jego potrzeby nad własne, poświęca się i w sposób zaburzony adaptuje do istniejącej sytuacji. Destrukcyjnie dostosowuje się zatem do uzależnienia, zamiast z nim walczyć. Taka osoba nieświadomie i niecelowo podtrzymuje nałóg u chorego.

Co do zasady ten problem dotyczy przede wszystkim partnera – czyli relacji, którą można skończyć. Objawy współuzależnienia nierzadko prezentują też rodzice czy dzieci w rodzinach, w których występuje nałóg.

Identyfikacja problemu jest możliwa przede wszystkim w trakcie terapii u specjalisty. Jest on w stanie ocenić relację i pomóc w taki sposób, żeby leczyć nie tylko osobę uzależnioną, ale też jej bliskich.

Etapy współuzależnienia – jak się ono kształtuje?

Osoby współuzależnione krok po kroku dostosowują się do trudnej rzeczywistości, co powoduje destrukcyjne działanie na całą rodzinę. Jakie są etapy rozwoju tego problemu?

  1. Szukanie powodów nałogu i bezskuteczne interwencje (np. rozmowy, kłótnie, szantaże itp.).
  2. Ukrywanie problemów przed otoczeniem i koncentracja na tym, by za wszelką cenę uratować rodzinę.
  3. Kontrolowanie uzależnienia bliskiej osoby, uważna obserwacja zachowań.
  4. Pogodzenie się z sytuacją i trwanie w destrukcyjnej rzeczywistości. Często przejmowanie wszelkich obowiązków i branie na siebie każdego problemu.

W ośrodku dla uzależnionych i współuzależnionych Vita Libera określamy, na jakim etapie znajduje się dana osoba. Dzięki temu terapia jest skuteczniejsza i dopasowana do konkretnej sytuacji.

Charakterystyczne objawy współuzależnienia

Czy jesteś osobą współuzależnioną? To może ocenić tylko specjalista w trakcie terapii. Warto znać jednak charakterystyczne objawy tego problemu. Nie wstydź się prosić o pomoc, jeśli zauważysz je u siebie. Do najczęstszych symptomów współuzależnienia należą:

  • znaczne obniżenie samooceny i poczucie lekceważenia,
  • huśtawki emocjonalne, przesadne reagowanie,
  • pewność, że szczęście innych zależy od Ciebie i musisz za wszelką cenę (nawet własnym kosztem) spełniać ich potrzeby,
  • przesadne poczucie odpowiedzialności za innych,
  • zaprzeczanie i wypieranie, że macie problem,
  • ukrywanie przed innymi tego, co dzieje się w domu,
  • przedkładanie potrzeb innych nad swoje.

Osoby współuzależnione nierzadko same zaczynają odczuwać potrzebę sięgania np. po papierosy, leki uspokajające czy alkohol. Zdarza się, że występują też objawy psychosomatyczne (czyli ze strony organizmu). Należą do nich np. bóle głowy, problemy żołądkowe czy zaburzenia apetytu.

Terapia osób współuzależnionych

Terapia dla współuzależnionych w ośrodku Vita Libera w Warszawie to niezwykle ważny czynnik, który wspiera leczenie osób z nałogiem. Dzięki niej można lepiej zrozumieć sytuację, spojrzeć na problem z dystansem i poznać rozwiązania, które będą pomocne w przyszłości.

To również możliwość uzyskania informacji, na co ma wpływ osoba współuzależniona, a co znajduje się poza jej kontrolą. Dodatkowo dzięki wsparciu profesjonalisty łatwiej zmotywować osobę chorą do leczenia. W trakcie terapii specjalista indywidualnie dobiera metody, żeby zwiększyć efektywność i komfort.

Pomoc od specjalistów

Podejrzewasz, że jesteś osobą współuzależnioną? Usprawiedliwiasz partnera i ukrywasz kłopoty, które mają miejsce w Waszym domu? To nie powód do wstydu. Terapia w ośrodku Vita Libera to możliwość uporania się ze swoimi emocjami i zyskania narzędzi do walki z kolejnymi problemami. Aby zwiększyć skuteczność, leczenie powinna rozpocząć cała rodzina. Dzięki temu znacznie zwiększa się szansa, że nałóg przestanie rządzić Waszym życiem!

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.