6 kwietnia 2021

W jaki sposób rozpoznać i leczyć uzależnienie od hazardu?

Obstawianie wyników meczów czy też gra na automatach wydają się niewinnymi formami rozrywki. Jednak u niektórych osób takie przeradzają się one w nałóg. Szacuje się, że uzależnienie od hazardu dotyka około 2,2% graczy, którzy z tego powodu borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi, rodzinnymi i zawodowymi. Sprawdź, jak rozpoznać problem u siebie lub bliskiej osoby, kiedy należy podjąć leczenie uzależnienia od hazardu i na czym polega terapia.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Pod pojęciem hazardu należy rozumieć wszelkie gry, w których możliwa jest wygrana pieniędzy lub innych wartościowych rzeczy i zależy ona wyłącznie od przypadku. Zaliczmy do nich m.in. pokera, ruletkę, bingo, automaty, zakłady bukmacherskie, totolotka, zdrapki, loterie fantowe itp. Takie zabawy nie są niczym złym, o ile traktuje się je jako okazjonalną formę rozrywki. O niepokojącym zjawisku możemy natomiast mówić, gdy osoba grająca całkowicie się w nich zatraca i przez to traci kontrolę nad swoim życiem.

Uzależnienie od hazardu to granie patologiczne, kompulsywne, czyli wynikające z wewnętrznego przymusu, którego nałogowy gracz nie jest w stanie opanować, nawet jeśli uczestnictwo w grze przynosi mu straty. Dla osoby uzależnionej hazard jest najważniejszym aspektem życia. Myśli takiego człowieka wciąż krążą wokół kolejnej rozgrywki, chęci osiągnięcia zysków lub odegrania się. Nie może opanować swojego nałogu, nawet gdy już nie ma pieniędzy na granie – by zaspokoić swój „głód” jest w stanie się zapożyczać i wyprzedawać majątek, pomimo widma finansowej ruiny.

Najczęściej pojawiające się symptomy

Jeśli chodzi o hazard, to uzależnienie od niego rozwija się etapami. Początkowe symptomy nałogu mogą więc być trudne do zauważenia. Z pewnością niepokój powinny wzbudzić następujące zachowania gracza:

  • poświęcanie coraz więcej czasu na granie,
  • podejmowanie kolejnej gry pomimo odnoszenia strat,
  • zaniedbywanie obowiązków zawodowych i domowych ze względu na skupienie się na hazardzie,
  • rezygnacja z innych dotychczasowych form rozrywki np. ze sportu czy spotkań z przyjaciółmi,
  • odczuwanie dyskomfortu w sytuacji braku możliwości zagrania,
  • przeznaczanie coraz więcej pieniędzy na gry,
  • utrata kontroli nad graniem i nad finansami.

Gdy nie jest jeszcze za późno

W każdym przypadku uzależnienie od hazardu niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Nałogowi gracze przeważnie tracą majątek, popadają w spiralę długów, nierzadko tracą rodziny i pracę, a także mają kłopoty ze zdrowiem. Kolejne przegrane i rosnące zadłużenie są przyczyną permanentnego stresu, co w końcu może przerodzić się w depresję i inne zaburzenia psychiczne. Patologiczni hazardziści w ostatniej fazie uzależnienia, gdy już nie widzą możliwości wyjścia z tarapatów, dość często posuwają się do samobójstwa, popadają w inne nałogi, np. alkoholizm albo łamią prawo, gdy w desperacji próbują pozyskać pieniądze na grę w nielegalny sposób.

Aby nie dopuścić do tak skrajnych sytuacji, należy już po zauważeniu pierwszych symptomów problemu udać się po pomoc do specjalisty – najlepszym na to miejscem jest ośrodek terapii uzależnień.

Leczenie uzależnienia od hazardu – co warto wiedzieć?

Na leczenie uzależnienia od hazardu należy zgłosić się do profesjonalnej placówki. W przypadku wszelkich nałogów o podłożu behawioralnym specjaliści proponują psychoterapię, której celem jest przede wszystkim uświadomienie pacjentowi istnienia problemu oraz wsparcie go w całkowitym zerwaniu z nałogiem.

Terapia pomaga usunąć pierwotne przyczyny uzależnienia, którymi są najczęściej: nieradzenie sobie z emocjami, zaburzona samoocena oraz trudności w racjonalnej ocenie rzeczywistości. Dość często leczenie hazardu wspierane jest przez specjalistów od finansów, którzy pomagają choremu wyjść z pętli zadłużenia.

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień radzi

Profesjonalna terapia uzależnień od hazardu rozpoczęta na wczesnym etapie rozwoju nałogu to jedyny skuteczny sposób uniknięcia jego najpoważniejszych skutków, czyli zadłużenia, kłopotów zawodowych i rodzinnych, a także zdrowotnych. Vita Libera to prywatny ośrodek odwykowy i leczenia uzależnień w Warszawie, w którym na pomoc mogą liczyć także osoby mające problem z hazardem. Jeśli dotyczy on Ciebie lub Twoich bliskich, skontaktuj się jak najszybciej z naszymi specjalistami, którzy pomogą uporać się z nałogiem.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Aleksandra Kling
Psycholog i terapeuta EMDR