11 maja 2022

W jaki sposób rozmawiać z uzależnionym od alkoholu?

Alkoholizm to podstępna choroba, która niekorzystnie wpływa na całą rodzinę. Co zatem zrobić, jeśli bliska osoba potrzebuje leczenia? Chociaż decyzja o terapii uzależnień musi być podjęta samodzielnie, możesz próbować rozmawiać i przedstawiać własne argumenty. Takie konfrontacje są trudne i wymagają odpowiedniego przygotowania, jednak w wielu przypadkach stają się kluczem do nowego życia. Eksperci z ośrodka Vita Libera w Warszawie podpowiadają, w jaki sposób skutecznie rozmawiać z alkoholikiem. Sprawdź!

Spis treści

Czy warto rozmawiać z alkoholikiem?

Co czujesz na myśl o rozmowie z bliskim alkoholikiem – strach, niepewność, przygnębienie? To całkowicie normalne odczucia! Partnerzy, dzieci czy rodzice osób uzależnionych zwykle po prostu boją się zacząć temat nałogu. Nie tylko go unikają, ale często też bagatelizują. Zamiast na co dzień udawać, że wszystko w porządku, warto jednak zdecydować się na poważną rozmowę.

Dzięki takiej konfrontacji łatwiej przedstawić alkoholikowi swój punkt widzenia i wytłumaczyć, w jaki sposób używka wpływa na rodzinę. Dla wielu rodzin szczera rozmowa to punkt zwrotny na drodze do rozpoczęcia terapii leczenia uzależnień. Żeby takie spotkanie było skuteczne, warto jednak przestrzegać kilku zasad.

Po pierwsze: zero emocji

Rozmowa powinna opierać się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Chociaż łatwo dać ponieść się emocjom – w tym przypadku warto trzymać je na wodzy. Spokój i opanowanie są kluczem do tego, by konfrontacja z osobą uzależnioną była efektywna i przyniosła planowane rezultaty.

Wykrzykiwanie w złości takich słów jak „to wszystko Twoja wina”, „niszczysz życie rodziny”, „nie wytrzymam tego dłużej” tylko pogorszy sytuację. Pamiętaj więc, żeby nie wyładowywać swojej frustracji.

Dobrze unikać również płaczu. Chociaż to niełatwe, najlepiej postarać się o spokojną atmosferę – jeśli czujesz, że masz ochotę krzyczeć lub płakać, przerwij na chwilę, wyjdź do innego pokoju lub na zewnątrz. Po kilku minutach, gdy emocje opadną, wróć do rozmowy.

Po drugie: skup się na faktach i zaplanuj scenariusz rozmowy

Już wiesz, że w trakcie rozmowy z alkoholikiem najlepiej unikać zbędnych emocji. Jak przeprowadzić taką konfrontację? Do najważniejszych kroków należą:

  1. Ułożenie planu rozmowy – jeśli dokładnie rozpiszesz wszystko to, co chcesz poruszyć, dużo łatwiej będzie porozmawiać. W przeciwnym razie, pod wpływem stresu, być może zapomnisz o najważniejszych kwestiach. Jeśli tak będzie Ci wygodniej, możesz nawet czytać z kartki.
  2. Przygotowanie do konfrontacji – oprócz ułożenia scenariusza przygotuj się do rozmowy emocjonalnie i zwizualizuj sobie, jak może ona wyglądać. Warto mieć przepracowane różne scenariusze. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, warto skorzystać z pomocy terapeuty. W ośrodku leczenia uzależnień Vita Libera w Warszawie pracują specjaliści, którzy pomogą Ci zaplanować rozmowę.
  3. Wybór odpowiedniego momentu – wybierz chwilę, gdy osoba uzależniona będzie trzeźwa. Absolutnie nie prowadź rozmowy, kiedy bliski jest pod wpływem alkoholu.

W trakcie kieruj się faktami. Przedstawiaj sytuacje ze swojej perspektywy, jednak odwołuj się do konkretnych wydarzeń, które miały miejsce. Najlepiej wybrać kilka niedawnych sytuacji i dokładnie je opisać.

Po trzecie: wysłuchaj drugiej strony

Zadbaj o to, by Wasza rozmowa nie była jedynie Twoim monologiem. Daj bliskiej osobie przestrzeń, by opisała wydarzenia ze swojej perspektywy. Niech ma również szansę na to, żeby nazwać swoje uczucia.

Możesz opowiedzieć np. „Wczoraj prosiłam Cię o pomoc naszemu dziecku w zadaniu domowym z matematyki. Zgodziłeś się. Wieczorem zamiast wspólnej nauki napiłeś się drinka i zasnąłeś na kanapie. Poczułam się zlekceważona, a dziecku było przykro. A Ty co o tym myślisz?”.

Zapewniamy Ci pełne wsparcie

W ośrodku Vita Libera w Warszawie dostępna jest terapia zarówno dla osób uzależnionych, jak i współuzależnionych – czyli bliskich, najczęściej partnerów. Eksperci udzielają również wsparcia na początku drogi do trzeźwości.

Jeszcze zanim alkoholik rozpocznie leczenie, terapeuta pomoże Ci poradzić sobie z sytuacją i wskaże, jak zachęcić chorego do skorzystania z terapii uzależnienia od alkoholu. Skuteczna rozmowa z alkoholikiem? To możliwe!

Może Cię też zainteresować:

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.