Ogólna dostępność leków przeciwbólowych oraz innych środków medycznych może sprzyjać uzależnieniom. Lekomania to poważny problem, który wpływa nie tylko na stan psychiczny danej osoby, ale i ma poważne konsekwencje zdrowotne. Przeczytaj, od jakich środków można się uzależnić? Jak rozpoznać problem lekozależności i kiedy niezbędny jest odwyk lekowy.

 

Lekomania – co może uzależniać?

Obok alkoholizmu i narkomanii, lekomania należy do jednego z najpoważniejszych rodzajów uzależnień. Z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na tę chorobę. Można wyróżnić wiele czynników prowadzących do lekozależności. Wśród nich szkodliwe są m.in. błędne zalecenia dawkowania przez lekarza, a także dostępność szeroko reklamowanych środków farmakologicznych. Warto zwrócić również uwagę na skład tych produktów. Wiele z nich zawiera substancje, które w dużych dawkach mogą działać narkotycznie.

Powszechnie uzależnienie od leków kojarzone jest z sięganiem po substancje na receptę. Do tych szczególnie niebezpiecznych należą antydepresanty, leki nasenne i uspokajające, zawierające zwłaszcza benzodiazepin i barbiturany. Należy jednak pamiętać, że uzależniać mogą również środki wydawane bez recepty, w tym:

  • środki przeciwbólowe (opioidy);
  • suplementy diety;
  • krople do nosa;
  • syropy na kaszel.

odwyk-lekowy-detoksykacja

Kłopotliwa diagnoza

Niestety mimo rosnącej liczby uzależnionych, lekomania jest trudna do wykrycia. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że długotrwałe przyjmowanie danych substancji obecnych w lekach może być niebezpieczne. W konsekwencji trudno samemu zauważyć powstanie problemu z uzależnieniem. Bywa, że lekarz bezwiednie stworzy okoliczności sprzyjające lekozależności, przedłużając stosowanie medykamentów lub zapisując zbyt małe dawki. Niestety diagnoza o lekomanii jest skomplikowana, ponieważ osoby dotknięte problemem nie przyznają się do kłopotów z uzależnieniem, a rodzina rzadko kiedy zauważa pierwsze sygnały.

Jak wyjść z nałogu? Objawy i sposoby leczenia

Przyjmowanie leków w nadmiarze skutkuje zmianami w organizmie człowieka. Lekozależność wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Uzależnieni mogą cierpieć na zaburzenia takich organów, jak wątroba, jelita, żołądek, nerki.

Oprócz objawów czysto fizjologicznych choroba wpływa również na stan psychiczny. Lekomania rozpoczyna się od przedłużania stosowania danego środka o kilka tygodni. W wyniku uzależnienia się organizmu od substancji w przerwach między dawkami może wystąpić zespół abstynencyjny, objawiający się:

  • drżeniem mięśni;
  • omamami;
  • drażliwością;
  • problemami ze snem;
  • obniżeniem samopoczucia.

W przypadku uzależnienia ważne dla pacjenta jest robienie zapasów. Brak danego leku „pod ręką” może powodować napady lęków czy paniki. Chorzy zachowują się wówczas irracjonalnie, wymyślając nowe objawy lub historię o zaginięciu farmaceutyku – wszystko to, aby uzyskać kolejne recepty od lekarza lub mocniejsze dawki. Bywa, że taka osoba kontaktuje się z kilkoma specjalistami naraz. Ostatecznie lek jest stosowany już nie tylko w celu uśmierzenia dolegliwości, ale jako środek gwarantujący normalne funkcjonowanie.

Leczenie lekomanii należy rozpocząć jak najwcześniej. Nadmierne stosowanie środków farmakologicznych nie tylko prowadzi do wyniszczenia organizmu, ale wpływa na zachowanie chorego i jego życie rodzinne oraz zawodowe.

lekozaleznosc-klinika-leczenia-uzaleznien

Detoks lekowy i terapia odwyków

Walka z uzależnieniem to długi proces, który może się jeszcze bardziej wydłużyć w zależności od zaawansowania problemu. Warto zwrócić się z pomocą do prywatnego ośrodka, takiego jak Vita Libera, który stosuje stopniowe metody powrotu do zdrowia. Skutecznym sposobem terapii jest przede wszystkim detoks lekowy. Polega on na powolnym zmniejszaniu dawki leków, a następnie wprowadzeniu zamiennika redukującego objawy uzależnienia.

Jednoczenie chory jest pod ciągłą kontrolą lekarza, który monitoruje jego stan podczas detoksykacji. W tym czasie mogą występować bowiem negatywne skutki długotrwałego przyjmowania farmaceutyków.

Klinika uzależnień oferuje pomoc

Życie bez uzależnień to większy komfort na co dzień, a także ochrona organizmu przed negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości. Zadbaj o wygodę dla siebie i swojej rodziny i skontaktuj się z naszymi ośrodkiem leczenia nałogów Vita Libera. Prowadzimy terapie odwykowe dla osób uzależnionych m.in. od alkoholu, narkotyków czy leków.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

  • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.