Jednym z najniebezpieczniejszych nałogów jest uzależnienie od narkotyków. Długotrwałe przyjmowanie substancji psychoaktywnych prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu, a w końcu nawet do śmierci. Dowiedz się zatem, jak zacząć walkę z tą chorobą i na czym polega terapia uzależnień od narkotyków w Warszawie w prywatnym ośrodku Vita Libera. 

Narkomania – sposoby na pozbycie się uzależnienia

Narkomania polega na uzależnieniu się od przyjmowania narkotyków, czyli substancji odurzających, które przez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy wpływają na samopoczucie.

Ze względu na to, że uzależnienie od narkotyków ma podłoże głównie fizjologiczne, bardzo trudno sobie z nim poradzić. Każdorazowa próba odstawienia środków psychoaktywnych powoduje głód narkotykowy objawiający się przykrymi dolegliwościami, takimi jak: ból głowy, biegunka, drżenie mięśni, uczucie niepokoju i rozdrażnienia. W ten sposób organizm przyzwyczajony do danego środka dopomina się o jego kolejną dawkę i osoba uzależniona czuje fizyczny przymus jej przyjęcia.

Fazy uzależnienia

Podobnie jak inne nałogi także uzależnienie od narkotyków rozwija się stopniowo. Wyróżnia się jego trzy fazy:

  • faza eksperymentalna – na tym etapie dochodzi do okazjonalnego przyjmowania substancji psychoaktywnych,
  • faza używania i nadużywania narkotyków – polega na regularnym ich zażywaniu oraz coraz większym koncentrowaniu się na zdobywaniu środków psychoaktywnych,
  • faza uzależnienia – w tym stadium choroby osoba uzależniona nie jest w stanie już funkcjonować bez sięgania po narkotyki, a także odczuwa potrzebę przyjmowania ich w coraz większej ilości.

W skutecznym wyleczeniu narkomanii kluczową sprawą jest rozpoznanie problemu jak najwcześniej i zgłoszenie się do specjalisty. W fazie pierwszej często do zwalczenia nałogu wystarczy psychoterapia, natomiast w trzeciej niezbędny jest odwyk narkotykowy przeprowadzony w zamkniętym ośrodku.

odwyk narkotykowy w ośrodku

Leczenie uzależnień narkotykowych – od czego zacząć?

Chcąc skutecznie wyrwać się ze szponów nałogu, w pierwszej kolejności należy sobie uświadomić jego istnienie. Bez względu na fazę uzależnienia najlepiej od razu zwrócić się o pomoc do profesjonalnego terapeuty. Samodzielne próby wytrwania w abstynencji rzadko kończą się powodzeniem, a w wielu przypadkach mogą być wręcz niebezpieczne, ponieważ organizm może bardzo ciężko zareagować na brak środka odurzającego.

Najlepiej więc udać się do ośrodka leczenia uzależnień od narkotyków, w którym można liczyć na fachową i kompleksową pomoc.

Modele leczenia narkomanii

Głównym celem leczenia narkomanii jest odzwyczajenie organizmu od substancji psychoaktywnej, a także psychologiczne przygotowanie osoby uzależnionej do walki z nałogiem.

Na początku procesu terapeutycznego niezbędny jest detoks narkotykowy, który prowadzi do zaprzestania zażywania środków odurzających i oczyszczenia ciała z ich pozostałości. Powinien odbyć się pod kontrolą lekarza, ponieważ tylko on jest w stanie złagodzić objawy zespołu abstynenckiego, a także zapewnić bezpieczny przebieg całego procesu.

Kolejnym etapem jest terapia uzależnień od narkotyków odbywająca się w trybie stacjonarnym w ośrodku i trwająca od kilku tygodni do kilku miesięcy. Polega na uczestnictwie chorego w zajęciach indywidualnych i grupowych, podczas których wykorzystywane są różne metody terapeutyczne np.:

  • model Minnesota,
  • terapia behawioralno-poznawcza,
  • program 12 kroków.

Jednocześnie może być też prowadzona terapia substytucyjna, która bazuje na podawaniu osobie uzależnionej leków, dających podobne efekty jak dotychczas zażywane substancje psychoaktywne. Poprzez zmniejszanie ich dawek organizm chorego stopniowo odzwyczaja się od ich działania, a sam uzależniony łagodniej przechodzi odwyk narkotykowy.

ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków

Specjaliści doradzają

Profesjonalny detoks i odwyk narkotykowy w Warszawie oferuje specjalistyczny ośrodek dla uzależnionych od narkotyków Vita Libera. Jeśli chcesz pozbyć się nałogu lub pomóc w tym bliskiej osobie, skontaktuj się z nami i umów na konsultację. Nie zwlekaj i zwróć się do nas – leczenie uzależnień narkotykowych w naszej placówce jest kompleksowe i odbywa się pod okiem najlepszych specjalistów, którzy zrobią wszystko, by skutecznie wyleczyć Cię z narkomanii.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

  • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.