11 maja 2021

Psychoterapia uzależnień – praca nad zmianą zachowań

Spis treści

Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie alkoholizmu i innych nałogów jest psychoterapia uzależnień. Jak dotąd nie wymyślono żadnej lepszej metody rozwiązania problemu np. cudownego leku, który wystarczy łyknąć, by raz na zawsze zapomnieć o chorobie. Uzależnienie związane jest głównie z zaburzonymi procesami myślenia, zachowań i emocji, czyli elementami, które „naprawić” może wyłącznie terapia psychologiczna. Dowiedz się, na czym dokładnie ona polega i w jaki sposób pomaga osobom uzależnionym.

Terapia uzależnień – współpraca terapeuty i osoby uzależnionej

Zanim wyjaśnimy, czy jest psychoterapia uzależnień, warto podkreślić, że jest to najważniejszy, ale nie jedyny sposób leczenia osób uzależnionych od alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych. Każdy ośrodek terapii uzależnień w pierwszej kolejności proponuje pacjentom detoks, a więc fizjologiczne oczyszczenie organizmu z toksyn i przywrócenie go do równowagi. Detoksykacja jest pierwszym krokiem do osiągnięcia abstynencji. W jej długotrwałym wytrwaniu ma natomiast pomóc pacjentowi terapia psychologiczna.

Czym jest psychoterapia?

Słowo psychoterapia pochodzi z języka greckiego i jest połączeniem dwóch wyrazów „psyche” – dusza oraz „therapos” – leczyć. Można więc powiedzieć, że jest to metoda leczenia duszy, choć dzisiaj częściej określa się ją jako sposób rozwiązywania problemów związanych z różnymi zaburzeniami ludzkiej psychiki. Tym samym zajmuje się psychiatria, jednak ona w procesie terapeutycznym opiera się głównie na stosowaniu środków farmakologicznych.

Psychoterapia natomiast skupia się na rozmowie terapeuty z pacjentem, a jej celem jest zrozumienie przyczyn problemu i jego rozwiązanie w warstwie psychologicznej, a więc związanej m.in. z emocjami i sposobem myślenia.

W terapii leczenia uzależnień wykorzystuje się najczęściej metodę poznawczo-behawioralną. Jej istotą jest zmiana sposobu myślenia, nawyków i zachowań uzależnionej osoby, które były powodem sięgania po środki psychoaktywne. W praktyce chodzi więc o to, by pacjent nauczył się np. radzenia sobie z negatywnymi emocjami bez zażywania substancji uzależniającej oraz stosowania konkretnych schematów postępowania w sytuacjach kryzysowych sprzyjających sięganiu po używki.

Terapia indywidualna czy grupowa – którą wybrać?

Niemal każdy profesjonalny ośrodek terapii uzależnień prowadzi zarówno zajęcia indywidualne, jak i grupowe. Te pierwsze polegają na regularnych spotkaniach pacjenta z terapeutą i skupiają się na szczerych rozmowach, które mają doprowadzić osobę uzależnioną do zrozumienia przyczyn swojego nałogu, wypracowania motywacji do jego zwalczania oraz stopniowej zmiany swojego sposobu myślenia. Takie rozmowy „jeden na jeden” odbywają się w intymnej i życzliwej atmosferze, pomagają pacjentowi zajrzeć w głąb siebie i spokojnie zastanowić się nad swoimi problemami.

Terapia grupowa natomiast polega na spotkaniach terapeuty z gronem pacjentów o podobnych zaburzeniach. Kontakt z innymi osobami uzależnionymi pomaga choremu zobaczyć swoją chorobę z innej perspektywy, pozbyć się poczucia osamotnienia oraz lepiej zrozumieć swój nałóg i jego konsekwencje. Praca w grupie wspiera również proces wypracowywania nowych schematów zachowań, ponieważ łatwiej je wytrenować w bezpośrednim kontakcie z innymi ludźmi.

W początkowym okresie leczenia zalecana jest terapia stacjonarna w ośrodku.

Czy ta metoda jest skuteczna?

W naszym ośrodku Vita Libera każdy pacjent zgłaszający się z problemem uzależnienia może liczyć na indywidualne podejście. Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od zastosowania odpowiedniej metody terapeutycznej. Dla jednych wskazana będzie kompleksowa psychoterapia obejmująca spotkania indywidualne i grupowe, dla innych lepszym rozwiązaniem może okazać się regularne odwiedzanie terapeuty w trybie ambulatoryjnym. Zazwyczaj najlepsze efekty przynosi terapia uzależnienia i współuzależnienia, a więc polegająca na spotkaniach z terapeutą nie tylko osoby dotkniętej nałogiem, ale także jej członków rodziny.

Przyjmij pomocną dłoń!

Opisana wyżej metoda terapii leczenia uzależnień jest stosowana z powodzeniem na całym świecie i pomogła milionom pacjentów skutecznie wyjść z nałogu. Również i Tobie może pomóc, o ile masz determinację do tego, by zwalczyć swoją chorobę i odmienić swoje życie. Odwiedź nasz ośrodek leczenia uzależnień w Warszawie i daj sobie pomóc – nasi doświadczeni specjaliści czekają na Ciebie!

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Aleksandra Kling
Psycholog i terapeuta EMDR