Większość osób regularnie sięgających po napoje wyskokowe neguje swoje uzależnienie od alkoholu. Nawet gdy nałóg zaczyna niszczyć ich zdrowie, relacje rodzinne i karierę zawodową, wiele z nich nie widzi potrzeby podjęcia terapii. Tymczasem alkoholizm jest chorobą postępującą, która sama nie znika. Sprawdź, jak się rozwija, jakie ma konsekwencje i dlaczego warto podjąć leczenie alkoholizmu w Warszawie w ośrodku Vita Libera. 

Nałóg, który trudno opanować

Alkoholizm jest bardzo podstępnym nałogiem, ponieważ polega na uzależnieniu się od legalnie sprzedawanej substancji, której przyjmowanie jest społecznie akceptowalne. Niestety etanol będący składnikiem napojów wyskokowych może nie tylko silnie uzależnić, ale też zniszczyć życie.

Na uzależnienie od alkoholu szczególnie podatne są osoby, które jego picie traktują jako jedyny sposób na poprawę nastroju. Pozytywny efekt spożycia trunku powoduje, że sięgają po niego coraz częściej. Przez to organizm zaczyna przyzwyczajać się do obecności etanolu i gdy go brakuje, dopomina się o kolejne dawki poprzez nieprzyjemne dolegliwości, np. uczucia niepokoju, bezsenność czy drżenie mięśni. W ten sposób powstaje uzależnienie, które polega na odczuciu przymusu picia na tle psychologicznym oraz fizycznym. Potrzeba ta jest tak silna, że trudno ją opanować. Dlatego alkoholicy, aby ją zaspokoić, potrafią pić nawet rano, w samotności, a nawet w pracy.

terapie alkoholowe w ośrodku

Początki choroby alkoholowej

Choroba alkoholowa rozwija się powoli i zaczyna zazwyczaj bardzo niewinnie od okazjonalnego sięgania po trunki podczas spotkań towarzyskich.

Pierwszym niepokojącym symptomem rodzącego się nałogu jest zwiększona tolerancja na etanol, która powoduje, że trzeba wypić więcej, by osiągnąć pożądany stan. Jeśli w towarzystwie są osoby, które wypijają podobną ilość napojów wyskokowych, symptom ten może być niezauważony.

Kolejny, czyli coraz częstsze, sięganie po trunki, także w domu i bez okazji, powinien dać do myślenia. Oznacza już rozwinięcie się uzależnienia. Jest to najwyższy czas, by zacząć walczyć z nałogiem, czyli udać się do ośrodka prowadzącego terapie alkoholowe.

Konsekwencje dla życia zawodowego i rodzinnego

Alkoholizm przede wszystkim rujnuje zdrowie, ponieważ może powodować szereg poważnych chorób, m.in. nadciśnienie, anemię, marskość wątroby, zapalenie trzustki, wrzody żołądka, a także nowotwory. Nałóg ma jednak także wpływ na inne dziedziny życia.

Alkoholicy prędzej lub później zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki zawodowe lub popełniać poważne błędy podczas ich wykonywania, co często staje się powodem utraty pracy. Ich uzależnienie od alkoholu wpływa negatywnie również na relacje z bliskimi. Największy problem pojawia się, gdy podczas upojenia dochodzi do aktów agresji wobec członków rodziny. Konsekwencją nadużywania alkoholu może być zatem rozstanie z partnerem, utrata praw do opieki nad dziećmi, a nawet problemy natury prawnej (przemoc domowa jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności).

leczenie alkoholizmu detoksykacja

Terapia alkoholowa – daj sobie pomóc!

Konsekwencje są tak poważne, że lepiej jak najszybciej podjąć walkę z nałogiem. Tym bardziej że istnieją skuteczne sposoby na leczenie uzależnień alkoholowych.

Najlepiej zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień, który oferuje kompleksową terapię alkoholizmu. Przykładowo, w naszej placówce w Warszawie proponujemy detoks alkoholowy, a potem dopasowany indywidualnie do potrzeb pacjenta program terapeutyczny, który zalecamy przeprowadzić w trybie stacjonarnym. Taka terapia uzależnienia od alkoholu prowadzona jest przez doświadczonych lekarzy i terapeutów, którzy podczas jej trwania wykorzystują najlepsze i sprawdzone metody.

Uzależnienie od alkoholu można przezwyciężyć!

Jeśli masz problem z nadużywaniem alkoholu lub bliska Ci osoba cierpi na chorobę alkoholową, zgłoś się jak najszybciej do specjalisty, który pomoże skutecznie zerwać z nałogiem. Podstawą jest przeprowadzona fachowo i w bezpieczny sposób detoksykacja alkoholowa – w Warszawie zapewni Ci ją nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień Vita Libera, w którym odbędziesz także pełną terapię alkoholizmu pod okiem najlepszych fachowców i w komfortowych warunkach.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym