Spis treści

W Polsce alkoholizm dotyka setek tysięcy ludzi. Często nałóg ten jest przez lata ukrywany przez chorego, a niekiedy ignorowany również przez bliskich. To groźna pułapka – osoba uzależniona może stanowić poważne zagrożenie dla siebie oraz innych. Jak rozpoznać chorobę alkoholową? Kiedy należy zwrócić się po pomoc do ośrodka odwykowego? Sprawdź, jak postępować w przypadku wykrycia problemu.

Zespół uzależnienia od alkoholu

Zaczyna się różnie, od kieliszka po ciężkim dniu lub regularnych imprez. Za każdym nałogiem kryje się inna historia. Problem pojawia się, gdy alkohol trwale wpływa na zmianę zachowania osoby uzależnionej i staje się głównym motywatorem w życiu.

Czym jednak jest alkoholizm? Według Klasyfikacji Zaburzeń Psychicznych i Zaburzeń Zachowania jest to jednostka chorobowa określana jako zespół zależności alkoholowej lub zespół uzależnienia od alkoholu. Towarzyszą mu wyraźne zmiany fizyczne i psychiczne, które negatywnie wpływają na jakość życia i często są krzywdzące dla innych.

Powszechnie alkoholizm kojarzony jest z wychowaniem. Kultura picia napojów wyskokowych w rodzinie lub różnego rodzaju patologie społeczne w domu mają często kluczowe znaczenie w popadaniu w nałóg. Jednak coraz częściej wśród uzależnionych można spotkać osoby z tzw. wyższych klas społecznych, również dobrze wykształcone.

Objawy alkoholizmu

Rozpoznanie alkoholizmu dokonuje się na podstawie identyfikacji występujących symptomów. Obejmują one zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Już przynajmniej trzy zaobserwowane symptomy z powyższej listy klasyfikują osobę jako uzależnioną Są to:

  • głód alkoholowy;
  • upośledzenie kontroli związanej z piciem;
  • zespół abstynencyjny – drżenie mięśni, podwyższone ciśnienie, biegunki i wymioty, problemy ze snem, nadmierna potliwość, drażliwość, omamy, majaki;
  • picie w celu złagodzenia objawów odstawienia – tzw. klinowanie;
  • wzrost tolerancji na alkohol;
  • świadome picie, pomimo wiedzy o szkodliwości spożywania alkoholu;
  • zaniedbywanie hobby i przyjemności;
  • ograniczenie zachowań związanych z piciem do 1-2;

Kiedy mówimy o uzależnieniu?

Nie sposób określić wspólnej granicy początku choroby. Istotnym czynnikiem sprzyjającym alkoholizmowi jest kultura picia. Należy pamiętać, że wraz z częstotliwością spożywania trunków rośnie tolerancja na napoje procentowe. Na skutek tego do uzyskania oczekiwanego efektu upojenia potrzeba coraz większych dawek alkoholu.

Problem zwiastują już pewne zachowania ostrzegawcze. Mogą zostać zaobserwowane przez najbliższą rodzinę oraz znajomych. Osoba znajdująca się na początku nałogu rzadko kiedy dostrzega wpływ picia na stan zdrowia i zachowanie.

Można mówić o alkoholizmie, gdy alkohol zaczyna być traktowany jako remedium na wszystko – emocje, stres, życie zawodowe i rodzinne. Choroba rozwija się stopniowo i przybiera różne stopnie nasilenia, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie sygnałów ostrzegawczych.

Gdy nie można już się kontrolować

Alkoholikom trudno jest zaakceptować własne uzależnienie oraz przyznać się do choroby. Jednak mimo to, niezbędne jest samouświadomienie sobie o problemie oraz podjęcie odpowiednich działań.

W pomocy niezbędne będzie wsparcie psychoterapeuty. Kontakt z lekarzem może się odbywać w ośrodku oferującym prywatny odwyk alkoholowy. Takim miejscem w Warszawie jest Vita Libera, gdzie osoba chora ma zapewnione pełne wsparcie wykwalifikowanych opiekunów oraz specjalistów w zakresie leczenia uzależnień.

Początkowym etapem terapii jest zazwyczaj detoksykacja alkoholowa, inaczej odtrucie, przeprowadzane jedynie w warunkach klinicznych. Polega ono na oczyszczeniu organizmu poprzez przerwanie ciągu alkoholowego. Z krwiobiegu usuwane są wszelkie toksyny i pozostałości po spożywaniu alkoholu etylowego. Następnie pacjentowi podawane są niezbędne elektrolity oraz witaminy.

Do kolejnych etapów leczenia w klinice leczenia alkoholizmu należy odpowiednio dobrana terapia obejmująca spotkania indywidualne, grupowe oraz warsztaty.

Profesjonalna pomoc tylko u nas!

Choroba alkoholowa może dotknąć każdą osobę spożywającą napoje procentowe. Stresujące sytuacje w życiu oraz słaba odporność psychiczna to czynniki, które sprzyjają powstaniu nałogu. Jeśli podejrzewasz u siebie lub u bliskiej osoby ostrzegawcze objawy, zgłoś się do ośrodka Vita Libera w Warszawie. Przeprowadzamy detoks alkoholowy oraz oferujemy pełne leczenie na wszystkich etapach uzależnienia.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.