Z założenia leki powinno się przyjmować wyłącznie w celu zwalczenia choroby. Jednak ponieważ wiele medykamentów poprawia samopoczucie, niektóre osoby zaczynają zażywać je zbyt często i w nadmiarze, z czasem tracąc nad tym kontrolę. Uzależnienie od leków jest dzisiaj coraz większym problemem i dotyczy osób w każdym wieku. Sprawdź, jak rozwija się lekomania i dlaczego wymaga leczenia. 

Jak rozwija się uzależnienie od leków?

Statystyczny Polak przyjmuje nawet 1000 dawek różnych leków w ciągu roku. Pod względem liczby zażywanych lekarstw jesteśmy w czołówce europejskiej – więcej tabletek łykają od nas jedynie Francuzi, Włosi i Grecy. O ile przyjmowanie środków farmaceutycznych odbywa się pod kontrolą lekarza, nie ma powodu do niepokoju. Są jednak osoby, które biorą lekarstwa na własną rękę, traktując je jako cudowny środek rozwiązujący różne problemy.

Jeśli łykanie tabletek staje się codziennym nawykiem, może się przerodzić w uzależnienie od leków. Jest ono bardzo podobne do alkoholizmu lub narkomanii. Również w tym przypadku mamy do czynienia z substancjami poprawiającymi samopoczucie, które uzależniają zarówno psychicznie, jak i fizjologicznie. Stałe przyjmowanie określonej substancji powoduje, że jeżeli uzależniony nie dostarczy do organizmu jej kolejnej dawki, odczuwa nieprzyjemne objawy odstawienia (tzw. zespół abstynencki). W tej fazie nałogu zrobi więc wszystko, by zdobyć dany lek i zażyć go w celu złagodzenia przykrych dolegliwości.

terapia uzależnień

Najczęściej uzależniające leki

Na oddział leczenia uzależnień trafiają najczęściej osoby, które nałogowo przyjmują następujące leki:

  • przeciwbólowe,
  • nasenne,
  • antydepresyjne,
  • pobudzające,
  • uspokajające.

Większość powyższych medykamentów ma działanie psychotropowe, czyli wpływające na układ nerwowy i stan psychiczny, podobnie jak narkotyki czy alkohol. To właśnie one uzależniają najszybciej, ponieważ osoby je przyjmujące szybko przyzwyczajają się do lepszego samopoczucia. Niestety ich nadmierne i długotrwałe zażywanie może negatywnie odbić się na zdrowiu. Z tego też względu takie środki są przepisywane na receptę i powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Coraz więcej jest przypadków nadużywania leków bez recepty – głównie tabletek przeciwbólowych i suplementów diety, które można kupić bez żadnych ograniczeń nawet na stacjach benzynowych czy w supermarkecie. Takie wyroby medyczne są mniej niebezpieczne, ponieważ mają słabe oddziaływanie, jednak ich przedawkowanie może doprowadzić do zatrucia organizmu.

Czy lekoman ma świadomość swojego uzależnienia?

Lekoman rzadko ma świadomość problemu, a jego uzależnienie od leków często jest również niedostrzegane przez najbliższe otoczenie. Z reguły medykamenty nie powodują aż takiej zmiany w zachowaniu jak narkotyki. Chory zażywa tabletki zazwyczaj dyskretnie, dlatego jego bliscy nawet o tym nie wiedzą. O problemie najczęściej dowiadują się, gdy uzależniony przedawkuje leki, co niestety dość często się zdarza w zaawansowanej fazie choroby. Takie sytuacje zagrażają zdrowiu i życiu, dlatego są zazwyczaj najczęstszym impulsem dla osoby uzależnionej do podjęcia walki z nałogiem.

detoks lekowy

Terapia leczenia uzależnienia od leków

W przypadku lekomanii stosowana jest podobna terapia uzależnień jak przy narkomanii i alkoholizmie. Jej pierwszym etapem jest detoks lekowy. Polega on na stopniowym zmniejszaniu dawek medykamentu oraz łagodzeniu skutków jego odstawienia, czyli zespołu abstynenckiego, przez który większość osób uzależnionych nie potrafi samodzielnie zerwać z nałogiem. Właśnie dlatego detoksykację powinno przeprowadzać pod opieką lekarza, który potrafi odpowiednio dawkować lekarstwa, a także może na bieżąco kontrolować stan pacjenta i w razie potrzeby podać mu środki łagodzące przykre objawy.

Wybierz profesjonalny ośrodek odwykowy

Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie od leków, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistami. Profesjonalną pomoc w walce z nałogiem znajdziesz w Vitalibera. To prywatny ośrodek odwykowy, w którym prowadzona jest kompleksowa terapia uzależnień w Warszawie. Umów się na wizytę, a ustalimy dla Ciebie najlepszą formę leczenia. W razie potrzeby w trybie stacjonarnym przeprowadzimy bezpieczny i w komfortowych warunkach detoks lekowy pod opieką lekarzy, a następnie zaproponujemy spotkania z psychoterapeutą, który pomoże Ci trwale pozbyć się problemu.

 

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym