Jednym z problemów cywilizacyjnych trapiących współczesne społeczeństwa są uzależnienia narkotykowe, których przebieg dzieli się na kilka faz. Wychodzenie z nich jest trudne i wymaga specjalistycznej pomocy. Warto wiedzieć, jak wygląda zażywanie substancji uzależniających i jakie są jego poszczególne etapy, by móc skutecznie i szybko zareagować na pojawienie się tej choroby.

Jak działają narkotyki i jaka jest definicja narkomanii?

Określenia narkotyki używa się w stosunku do substancji psychoaktywnych, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Zazwyczaj są one nielegalne, jednak zdarza się, że bywają wykorzystywane w medycynie do leczenia, jak ma to obecnie miejsce z konopiami indyjskimi. W ten sposób oddziaływać na organizm mogą także środki, w których posiadanie można wejść zgodnie z prawem. Ich zażywanie prowadzi często do uzależnienia narkotykowego i narkomanii. Jest ona definiowana jako zaburzenie, które łączy się ze stosowaniem używek i wywiera negatywny wpływ na wszystkie obszary życia, w tym zdrowie osoby, która jest nim dotknięta.

Istotne jest to, że wspomniane substancje różnią się między sobą wpływem na organizm. Jedne usypiają, inne z kolei mogą bardzo pobudzać. Warto więc skupić się na tym, co je łączy, a jest to fakt, że człowiek może się od nich uzależnić. Przechodzi wówczas przez fazy uzależnienia od narkotyków. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia uzależnienia przy pomocy wykwalifikowanych osób. Sam nałóg także musi być stwierdzony przez uprawnionego do tego specjalistę.

Wpływ narkotyków na organizm i codzienne funkcjonowanie

Zarówno „miękkie”, jak i „twarde” narkotyki mogą uzależniać w każdej fazie ich zażywania. W konsekwencji osoba chora nie wyobraża sobie życia bez substancji odurzającej i nierzadko zaniedbuje swoje codziennie obowiązki. Narkomania to choroba, która wymaga leczenia. Do najpopularniejszych narkotyków należą przede wszystkim marihuana, kokaina, LSD, amfetamina, heroina i kokaina.
Jak
uzależnienie narkotykowe wpływa na organizm? Osoba chora:

  • ma nieodpartą chęć lub przymus przyjęcia danej substancji,
  • nie potrafi kontrolować swojego nałogu,
  • zaniedbuje obowiązki, rodzinę itp.,
  • ma zwiększoną tolerancję organizmu na narkotyk,
  • w trakcie odstawienia odczuwa objawy, np. bóle głowy, nudności, rozdrażnienie.

Narkotyki mają różne sposoby działania i potencjał uzależniający. Szybkość wpadnięcia w nałóg zależy też od takich czynników jak wiek, predyspozycje genetyczne, wychowanie, etap życia czy stan emocjonalny.

Rodzaje uzależnień narkotykowych

Nadużywanie narkotyków może mieć kilka różnych poziomów. Jego rodzaje obejmują nałóg fizyczny, psychiczny, behawioralny i społeczny. Czym się charakteryzują? Rozróżnia się narkotykowe uzależnienie:

  • Fizyczne, inaczej fizjologiczne: polega na występowaniu objawów fizycznych organizmu, gdy osoba chora przestanie dostarczać substancję odurzającą. Do symptomów odstawienia należą np. problemy ze snem, nerwowość, bóle głowy i mięśni, drgawki, nudności, potliwość. Organizm w ten sposób próbuje dać znać, że nie radzi sobie bez danego narkotyku;
  • Psychiczne, inaczej psychologiczne: osoba chora odczuwa silną potrzebę emocjonalną, by sięgnąć po narkotyk. Jej myśli ciągle krążą wokół substancji odurzającej i wszystko inne schodzi na dalszy plan;
  • Społeczne, inaczej socjologiczne: nałóg rozpoczyna się najczęściej w grupie. Dana osoba zażywa narkotyki, by poczuć jedność i nie zostać wykluczoną ze społeczności. Ten typ nałogu wiąże się ponadto z zaprzestaniem wykonywania innych czynności, utratą pracy, rodziny czy znajomych i stopniowym zawężeniu bliskich osób tylko do tych, które również korzystają z substancji psychoaktywnych;
  • Behawioralne: które polega na uzależnieniu od samej czynności zażywania narkotyków.

Fazy uzależnienia od narkotyków

W przypadku większości narkotyków nałóg rozwija się stopniowo, a nie z dnia na dzień. Można więc wyróżnić poszczególne fazy uzależnienia. Do tych etapów należą:

1. Faza eksperymentowania – gdy narkotyki stają się ciekawą odskocznią od rzeczywistości raz na jakiś czas, a osoba zaczynająca z nich korzystać często wypiera ten fakt i nie rozmawia o nim z otoczeniem.

2. Faza przyjemności i przyjmowania okazjonalnego – coraz częstsze korzystanie z używek, nierzadko związane ze zmianą otoczenia. Stosowanie narkotyków daje jednocześnie przyjemność, ale można już zauważyć pierwsze objawy odstawienia, takie jak zmiany nastrojów.

3. Faza nawyku – narkotyk staje się już częścią życia, odpowiedzią na radości i smutki. Substancje odurzające są stosowane codziennie lub prawie codziennie, a w przypadku odstawienia pojawiają się wyraźne objawy.

4. Faza uzależnienia – osoba chora nie jest w stanie funkcjonować bez zażywania narkotyków. Często przestaje wykonywać jakiekolwiek inne czynności, traci pracę i swoje zainteresowania.

Jakie narkotyki są najpopularniejsze?

W związku z zagrożeniem, jakie niesie ze sobą nałóg i jak trudne bywa leczenie uzależnienia narkotykowego, zwłaszcza ostatnich jego faz, dobrze jest zdawać sobie sprawę, jakie są najpopularniejsze dostępne na rynku środki odurzające i jakie mają działanie, by móc ich unikać.

Przede wszystkim jest to marihuana. To naturalny środek produkowany z kwiatostanów konopi indyjskich. Obecnie wykorzystuje się ją w medycynie. Pali się ją podobnie do tytoniu. Wiele osób przyjmuje także kokainę, wytwarzaną z liści tak zwanej koki. Następnie można się spotkać także z amfetaminą, która jest tworzona w sposób syntetyczny. Ma ona polepszać nastrój i zwiększać poziom energii. Z kolei LSD brane jest w celu zniekształcenia percepcji i wywołania halucynacji. Ten narkotyk jest pochodną ergoliny.

Wyjątkowo groźna jest heroina, produkowana z mleczka makowego. Zwiększa ona odporność organizmu na ból i znacząco poprawia samopoczucie, jest to jednak krótkotrwały efekt. Uzależnienie narkotykowe od każdej z wyżej wymienionych substancji dzieli się na fazy i wymaga leczenia, by chory mógł powrócić do normalności.

W jaki sposób można pokonać uzależnienie?

Pokonanie nałogu jest możliwe w każdej jego fazie. Najlepiej jednak skorzystać z pomocy fachowego ośrodka – tam pod okiem specjalistów terapia jest skuteczniejsza i bezpieczniejsza. Leczenie uzależnień narkotykowych w klinice Vita Libera dzieli się na kilka etapów.
Pierwszym krokiem jest detoksykacja, czyli usunięcie z organizmu toksyn i pokonanie głodu fizycznego. Następnie osoba uzależniona przechodzi rehabilitację w ośrodku – czyli terapię indywidualną i grupową. By ułatwić powrót do normalnego funkcjonowania, niezbędne jest następnie l
eczenie postrehabilitacyjne.

Skuteczne leczenie uzależnień w ośrodku Vita Libera

Masz problem narkotykowy? A może bliska Ci osoba potrzebuje pomocy? Terapia uzależnień od narkotyków w Warszawie to bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się nałogu. Leczenie w ośrodku Vita Libera to pierwszy krok do nowego życia! Dokładamy starań, by osoby w nim przebywające dowiedziały się więcej na temat swojego problemu. Przed przyjęciem informujemy także, jak wygląda leczenie uzależnień narkotykowych. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.


Dodano:

Może Cię też zainteresować:

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

vitalibera