O uzależnieniu od alkoholu możemy mówić w sytuacji, gdy osoba pijąca go regularnie odczuwa coraz częściej silny przymus napicia się i nie jest w stanie go przezwyciężyć. To właśnie powinien być sygnał, że czas zdecydować się na leczenie alkoholizmu. Na czym ono jednak polega i kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty? Poznaj odpowiedzi na te pytania oraz dowiedz się, dlaczego walka z nałogiem wymaga zastosowania profesjonalnej terapii. 

Sposoby radzenia sobie z alkoholizmem

Okazjonalne sięganie po napoje alkoholowe na przykład podczas spotkań towarzyskich jest w naszej kulturze uznawane za coś normalnego i z reguły nie jest groźne. Problem pojawia się, gdy picie alkoholu staje się codziennym nawykiem, z którego coraz trudniej nam zrezygnować. Jest to kluczowy objaw uzależnienia, który powinien dać do myślenia.
Jeśli do tego dochodzą inne symptomy nałogu takie jak np. utrata kontroli nad ilością spożywanych trunków, coraz częstsze upijanie się, picie w samotności czy też odczuwanie silnych objawów abstynencyjnych, to czas najwyższy zdecydować się na leczenie alkoholizmu. Ten nałóg jest oficjalnie zaklasyfikowany jako choroba – przewlekła i obarczona wysokim ryzykiem utraty życia, dlatego wymaga profesjonalnej terapii.

sposoby-na-uzaleznienie-od-alkoholu

Kompleksowe leczenie alkoholizmu – długofalowy proces

Terapia uzależnienia od alkoholu jest długa i wymaga zastosowania różnych metod terapeutycznych w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz stanu zdrowia pacjenta. Nieprzypadkowo więc leczenie uzależnień alkoholowych odbywa się w specjalistycznych ośrodkach. Tylko takie placówki są w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby pacjentów, którzy zazwyczaj wymagają kompleksowej pomocy, a więc:

  • właściwego zdiagnozowania problemu,
  • profesjonalnej detoksykacji,
  • leczenia farmakologicznego,
  • psychoterapii i terapii grupowej.

Warto tu podkreślić, że choć są tabletki pomagające wytrwać w abstynencji, ich zastosowanie bez pozostałych metod terapeutycznych, rzadko przynosi oczekiwane rezultaty.

Skuteczne leczenie uzależnień musi przebiegać wieloetapowo i trwa zwykle od kilkunastu miesięcy do nawet 2 lat. Najważniejszym jego elementem jest psychoterapia, której nie powinno się lekceważyć. Źródłem nałogu jest niemal zawsze jakiś problem natury psychologicznej, czyli np. nieradzenie sobie z samotnością, codziennymi problemami lub jakimś traumatycznym przeżyciem.

Czy leczenie odwykowe jest konieczne?

Osoby uzależnione często boją się odwyku, utożsamiając go błędnie z nieprzyjemnym procesem odtruwania organizmu w ośrodku zamkniętym. Należy pamiętać, że nie zawsze jest to konieczne. Specjalista od leczenia uzależnień zawsze ustala dla każdego pacjenta sposób terapii indywidualnie.

Niektóre osoby rzeczywiście wymagają wielotygodniowego pobytu w placówce odwykowej, jeśli ich choroba jest już bardzo zaawansowana. Wówczas leczenie uzależnienia od alkoholu musi rozpocząć się od przerwania ciągu alkoholowego i oczyszczenia organizmu, co powinno odbyć się pod ścisłą kontrolą lekarzy. Są jednak też pacjenci, którym wystarczą regularne spotkania z terapeutą w trybie dochodzącym.

leczenie-uzaleznien-alkoholowych

Konsekwencje złych decyzji

Być może przeraża Cię leczenie odwykowe, jednak bez niego nie poradzisz sobie z problemem. Wielu osobom udaje się wytrwać samodzielnie w abstynencji nawet wiele tygodni. W końcu jednak znajdują pretekst, by sięgnąć po trunek, co niemal zawsze kończy się powrotem do starych nawyków i pogłębienia się nałogu. Skutkiem tego jest niestety szybka degradacja zdrowia – alkohol niszczy wiele narządów i powoduje szereg groźnych dla życia schorzeń. Niepodjęcie leczenia naraża człowieka również na utratę rodziny, przyjaciół, pracy, pieniędzy, a nawet dachu nad głową. Pamiętaj, że możesz tego wszystkiego uniknąć, bo na walkę z uzależnieniem nigdy nie jest za późno. Wygrasz z nałogiem, jeśli tylko odważysz się skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Klinika leczenia alkoholizmu jest dla Ciebie

W naszej prywatnej klinice Vita Libera od wielu lat proponujemy leczenie alkoholizmu, które prowadzone jest pod okiem najlepszych specjalistów. Pacjentom rekomendujemy kompleksowe i wieloetapowe terapie, które odbywają się w komfortowych warunkach naszego ośrodka w Warszawie. Zgłoś się do nas, a przekonasz się, że z nałogiem można wygrać, ponieważ pomożemy także Tobie uporać się z problemem uzależnienia.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

  • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.