Gry hazardowe wielu osobom wydają się tylko niewinną rozrywką, w trakcie której można przy okazji wygrać trochę pieniędzy. Z czasem hazard nierzadko staje się jednak uzależnieniem, które potrafi zniszczyć życie… Jak leczyć ten nałóg i w jaki sposób wygląda terapia? Sprawdź!

Spis treści

Hazard – groźne uzależnienie behawioralne

Każdy nałóg jest niebezpieczny i potrafi przewrócić życie do góry nogami. Uzależnienie od hazardu jest jednak jednym z najgroźniejszych. Dlaczego? Osoba uzależniona nie tylko wydaje nieraz ogromne sumy pieniędzy na kolejne gry – i to korzystając z kredytów oraz pożyczek. Często zaniedbuje ponadto swoje obowiązki i rodzinę.

Hazard po prostu przejmuje kontrolę nad życiem, a sytuacja nierzadko zaczyna chorego przerastać. Może skończyć się długami, utratą pracy, rozwodem, a w skrajnych przypadkach nawet samobójstwem.

Czym tak naprawdę jest hazard?

To uzależnienie behawioralne, czyli takie, które wiąże się z wykonywaniem konkretnych czynności. Celem jest uzyskanie konkretnego stanu euforii i zaspokojenia. W tym przypadku nałogiem jest granie w gry hazardowe, do których należą np.:

  • automaty,
  • ruletka, gry karciane (np. poker, Black Jack),
  • zakłady bukmacherskie,
  • bingo,
  • wyścigi konne,
  • loterie i gry liczbowe (w tym lotto i zdrapki).

W dzisiejszych czasach o uzależnienie od hazardu jeszcze łatwiej niż kiedyś – wiele gier dostępnych jest przez internet, nie trzeba nawet udawać się do kasyna.

Rozwój uzależnienia od hazardu

Początkowo hazard jest po prostu rozrywką. Z czasem może zmienić się w groźne uzależnienie. Najczęściej w trakcie rozwoju nałogu mówi się o etapach, fazach, do których należą:

  1. Zainteresowanie – wzmożone zaciekawienie grami, może trwać nawet kilka lat i zacząć się w wieku dziecięcym/nastoletnim.
  2. Zwycięstwa – okazjonalne korzystanie z gier, wygrywanie pieniędzy, poczucie sprawczości.
  3. Straty – częste granie i narażenie na utratę sporych pieniędzy, korzystanie z pożyczek i kredytów, pierwsze kłamstwa w stosunku do otoczenia.
  4. Desperacja – narastające długi, coraz gorsze relacje z rodziną, utrata pracy, irracjonalne zachowania, panika.
  5. Utrata nadziei – utrata rodziny, zniszczenie wielu relacji, często myśli samobójcze.
  6. Ozdrowienie – podjęcie terapii i stopniowy powrót do normalnego funkcjonowania.

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień udziela wsparcia nie tylko osobom znajdującym się w końcowej fazie nałogu, ale też szukającym pomocy dużo wcześniej.

Pokusa grania – od rozrywki do problemu

Skąd wiadomo, czy to już uzależnienie? Do głównych znaków ostrzegawczych, które powinny wzbudzić niepokój, należą:

  • stopniowa rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań i sposobów na spędzenie wolnego czasu na rzecz grania,
  • coraz częstsze zaniedbywanie obowiązków, by móc pograć,
  • uczucie euforii, pobudzenia, ekscytacji w trakcie uprawiania hazardu,
  • okłamywanie bliskich np. w sprawie formy spędzania czasu czy pieniędzy,
  • złudne poczucie kontroli nad sytuacją.

Jeżeli obserwujesz u siebie tego typu sygnały, warto poszukać profesjonalnej pomocy. Leczenie uzależnienia od hazardu jest łatwiejsze, jeśli jest to początkowy etap nałogu.

Czym jest hazard patologiczny?

Samo pójście do kasyna czy obstawienie zakładu raz na jakiś czas nie jest jeszcze nałogiem. Hazard patologiczny to natomiast pełna forma uzależnienia od gier hazardowych. Mimo zagrożeń dla zdrowia, finansów, rodziny czy nawet życia – dana osoba wciąż nie przestaje uprawiać hazardu.

Powtarzanie tych zachowań daje chwilową ulgę emocjonalną, przynosi silne emocje oraz uczucie pobudzenia. Żądzę dalszej gry wywołują w tym przypadku zarówno przegrane (uzależniona osoba chce odzyskać kontrolę i się odegrać), jak i wygrane (gdy poczucie mocy i kontroli jest bardzo silne).

Skuteczne leczenie uzależnienia od hazardu

Leczenie nałogu zawsze wymaga profesjonalnej pomocy – tylko wtedy będzie skuteczne i prowadzone wielotorowo. Specjalista udziela wsparcia i pomaga odzyskać kontrolę nad swoim życiem, stopniowo i krok po kroku.

Szukasz pomocy w leczeniu uzależnienia od gier? W ośrodku Vita Libera prowadzimy terapię od hazardu, która pozwala stanąć na nogi i powrócić do normalnego życia. Spokojnie, dyskretnie i w rodzinnej atmosferze możesz rozpocząć walkę i porzucić nałóg. Mamy doświadczenie w leczeniu pacjentów znajdujących się w różnych fazach uzależnienia.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

vitalibera