Spis treści

Syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików) to zespół utrwalonych schematów myślenia i postępowania związanych z dorastaniem w domu z problemem alkoholowym. W artykule prezentujemy najważniejsze problemy, z jakimi zmagają się osoby dorastające w rodzinie dysfunkcyjnej. Przeczytaj i sprawdź, czym dokładnie objawia się DDA oraz jakie efekty może przynieść terapia w naszym ośrodku w Warszawie.

Syndrom DDA – piętno na całe życie?

O osobach dotkniętych syndromem DDA mówi się, że tak naprawdę nigdy nie zaznały dzieciństwa. Już od wczesnej młodości były one zmuszone wziąć odpowiedzialność za siebie oraz swoje potrzeby i nie mogły liczyć w tej kwestii na wsparcie rodziców. Na skutek zaburzonego przebiegu procesu dorastania dochodzi do zniekształceń w kwestii sposobu myślenia, reakcji emocjonalnych, a przede wszystkim własnej samooceny.

Reguła “trzy razy nie”

Dziecko wychowujące się w domu dotkniętym problemem alkoholowym przyswaja sobie kilka niewypowiedzianych reguł – „nie mów”, „nie ufaj”, „nie czuj”. Młody człowiek nie ma prawa powiedzieć nikomu o problemach alkoholowych rodzica. Udając, że wszystko jest w porządku, uczy się zaprzeczać własnym odczuciom i ocenie sytuacji. Kłamstwo staje się dla niego normalnym sposobem komunikacji ze światem zewnętrznym, dzięki któremu zyskuje akceptację opiekunów.

Dziecko alkoholika stopniowo przyzwyczaja się do niedotrzymywanych obietnic i fałszywych zachowań osób dorosłych. Z czasem postanawia ukrywać poczucie bólu, krzywdy i osamotnienia. Zamrażając uczucia, przyjmuje mechanizm obronny, który ma uchronić je przed jeszcze intensywniejszym przeżywaniem lęku i cierpienia. Młody człowiek uznaje, że nieodczuwanie niczego przyniesie mu w tej sytuacji więcej korzyści i pozwoli lepiej funkcjonować w społeczeństwie.

Zaburzenia funkcji społecznych, emocjonalnych i poznawczych

Wypracowane we wczesnej młodości schematy myślowe funkcjonują w nim przez wiele lat – również wtedy, gdy nie ma już zagrożenia. Nawet wiele lat po opuszczeniu domu rodzinnego, dorosłe dzieci alkoholików mają problem z określeniem własnych uczuć i emocji. Osobom dotkniętym syndromem DDA trudno jest także pozbyć się utrwalonego poczucia wstydu, niższości i odmienności. Powyższe odczucia często prowadzą do samoizolacji oraz wycofania społecznego, a w konsekwencji narastającego osamotnienia.

W relacjach partnerskich Dorosłe Dzieci Alkoholików przejawiają nadmierną nieufność. Przyzwyczajeni do ciągłej zmienności zachowań swoich opiekunów, wciąż nie mają pewności co do intencji i uczuć partnera. Brak więzi z jednym lub obojgiem rodziców może wywołać zarówno problemy z bliskością, jak i reakcję zupełnie przeciwną – ogromne zaangażowanie. W drugim z wymienionych przypadków osoba z DDA będzie traktowała związek romantyczny jako środek do zaspokojenia potrzeb emocjonalnych z dzieciństwa.

Leczenie DDA – to możliwe!

Bolesne przeżycia z dzieciństwa nie zamykają drogi do normalnego, satysfakcjonującego życia. Poradnie i ośrodki leczenia uzależnień oferują indywidualne sesje psychoterapii, które pomagają osobom z syndromem DDA rozliczyć się z przeszłością. Ich celem jest pogłębienie wiedzy na temat negatywnych schematów myślowych i mechanizmów obronnych, które wykształciły się u nich w procesie dorastania. Dzięki temu mogą lepiej zrozumieć własne zachowania, a następnie dokonać niezbędnych zmian. Nasza terapia DDA w Warszawie obejmuje także spotkania grupowe, podczas których pacjenci okazują sobie wsparcie, wzajemne zrozumienie i akceptację.

Prywatna klinika leczenia uzależnień zaprasza

Skutki wieloletniego dorastania w dysfunkcyjnym domu są trudne do wymazania. Nabyte we wczesnym dzieciństwie schematy utrzymują się często przez wiele lat, istotnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy również Ciebie, skorzystaj z pomocy doświadczonych specjalistów. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Vita Libera oferuje profesjonalną psychoterapię DDA w Warszawie. Metody i przebieg terapii w pełni dostosowujemy do wieku, indywidualnych doświadczeń oraz potrzeb naszych pacjentów.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Wiktoria Kozłowska