Powszechnie kojarzy się alkoholizm z określonym środowiskiem, które sprzyja jego rozwojowi, a czasem nawet akceptuje problem. Jednak alkoholikami nie zostają jedynie ludzie z tzw. nizin społecznych. Problem ten coraz częściej dotyka osób zamożnych, które zajmują wysokie stanowiska. Taki rodzaj choroby alkoholowej nazywany jest alkoholizmem wysokofunkcyjnym. Przeczytaj, czym się wyróżnia, kogo może dotyczyć, jak przebiega leczenie i kiedy potrzebny jest detoks alkoholowy.

Zupełnie inna odmiana alkoholizmu

Problem alkoholowy związany jest z wieloma stereotypami i mitami. W głowie Polaka alkoholikiem jest osoba na marginesie życia, pochodząca z biednej rodziny lub bezdomna. Środowisko w dużej mierze wpływa na uzależnienie. Jednak należy pamiętać, że to tylko pewien odsetek chorych. Przyjmuje się natomiast, że nawet 20% alkoholików to osoby o zupełnie innym profilu.

Nie bez powodu alkoholizm wysokofunkcyjny (HFA, ang. high-functioning alcoholism) nazywany jest alkoholizmem „z klasą”. W odróżnieniu od stereotypów, w tym przypadku uzależnionymi są ludzie cieszący się renomą w społeczeństwie, pochodzący z tzw. dobrych domów czy po prostu osoby majętne. Na pierwszy rzut oka problem alkoholowy jest u niech niedostrzegalny. HFA może jednak wyjść na jaw w nieoczekiwanych momentach, na etapie dużego zaawansowania uzależnienia.

W takim przypadku leczenie choroby alkoholowej jest trudne, ponieważ rzadko kiedy chory wysyła widoczne dla otoczenia sygnały.

leczenie-choroby-alkoholowej

Sygnały ostrzegawcze

Jeśli masz podejrzenia, że bliska Ci osoba może cierpieć na HFA, bacznie obserwuj jego zachowanie. Istnieje pewien wzorzec, który pozwala na wstępną diagnozę. Do objawów należą:

 • zaprzeczenie problemu – wynika ze stereotypu „pijaka”, z którym chory nie chce być kojarzony;
 • krycie się z piciem – chory doskonale maskuje problem, chowając przed bliskimi butelki, dolewając większe porcje alkoholu do drinków, itp.;
 • ucieczka w pracę – alkoholik cierpiący na HFA skrywa się pod pozorem dobrego pracownika, dlatego zazwyczaj pije po pracy;
 • korzystanie z wpływów – dzięki pieniądzom i statusowi społecznemu wpadki uchodzą mu na sucho;
 • robienie przerw w piciu – osoba z problemem alkoholowym ma wrażenie, że kontroluje sytuację, dlatego, aby tego dowieść, może odstawiać picie na kilka tygodni lub miesięcy;
 • szukanie pretekstów – alkoholik traktuje trunek jako nagrodę, na którą zasługuje swoim pozornie wzorowym życiem i pracą.

Profil alkoholika wysokofunkcyjnego

Jak wcześniej wspominaliśmy, tym, co wyróżnia „tradycyjny” alkoholizm, od HFA jest odwrócenie stereotypów o chorobie. W tym przypadku alkoholikiem jest człowiek poważany, pełniący wysokie stanowiska lub wykonujący ważne zawody, m.in.

 • lekarza;
 • prawnika;
 • polityka;
 • finansisty.

Taka osoba jest powszechnie szanowana i prowadzi bogate życie towarzyskie, nierzadko również udziela się publicznie. Alkoholik wysokofunkcyjny żyje na wysokim poziomie, dobrze się ubiera, jeździ na luksusowe wakacje. Należy przy tym wspomnieć, że duża część osób cierpiących na HFA to odnoszące sukcesy kobiety, które szybciej uzależniają się od mężczyzn.

terapia-dla-alkoholikow-w-warszawie

Skomplikowany sposób diagnozowania i leczenie

Krycie się z problemem oraz negacja prowadzą do tego, że alkoholizm wysokofunkcyjny bardzo trudno zdiagnozować. Bywa, że chorzy żyją z nałogiem nawet kilkanaście lat, a problem zostaje ujawniony nierzadko w tragiczny i niebezpieczny dla życia innych sposób. Dochodzi do tego również niechęć do ośrodków uzależnień kojarzonych głównie z osobami z nizin społecznych.

Rozwiązaniem może być tu prywatne leczenie alkoholizmu w placówkach o wysokim standardzie. Przykładem jest terapia dla alkoholików w Warszawie prowadzona przez Vita Libera. Leczenie obejmuje zarówno sesje grupowe, jak i indywidualne. Pacjent jest pod ciągłą kontrolą lekarza oraz psychiatry. Dzięki temu możliwy jest skuteczny detoks alkoholowy oraz powrót do zdrowia.

Daj sobie szansę na pomoc

Podejrzewasz u siebie problem alkoholowy? Zawalcz o zdrowe życie i bezpieczeństwo bliskich. Może znasz osobę, która może cierpieć na HFA? Im wcześniejsza diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia, tym większa szansa na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą ośrodka Vita Libera. Przeprowadzamy detoks alkoholowy w placówce w Warszawie oraz wspieramy pacjentów w walce z uzależnieniem.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

 • Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.