O ile większość z nas potrafi wymienić objawy uzależnienia od alkoholu, o tyle mało kto wie, jakie są przyczyny tego nałogu. Jak się okazuje, alkoholizm ma swoje podłoże biologiczne i psychiczne. Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na rozwój tej choroby i jakie mają one znaczenie w terapii prowadzonej przez ośrodki odwykowe dla alkoholików.

W jaki sposób alkohol uzależnia?

Do alkoholizmu przyczyniają się różne czynniki – m.in. genetyczne, środowiskowe i psychologiczne. W każdym jednak przypadku alkohol etylowy znajdujący się w piwie, winie czy wódce uzależnia psychicznie i fizycznie. Z tego też względu na tych dwóch aspektach skupia się terapia alkoholików prowadzona przez ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych.

Mechanizm rozwoju uzależnienia i objawy

Psychiczne uzależnienie wynika z tego, że etanol powoduje wydzielanie się endorfin. Po wypiciu napoju alkoholowego człowiek odczuwa więc euforię, zapomina o kłopotach, jest odprężony, a świat wydaje mu się radosny. U niektórych osób wykształca się psychologiczne uzależnienie od takich pozytywnych odczuć – picie staje się więc ich sposobem na rozwiązywanie problemów emocjonalnych. Właśnie dlatego każdy ośrodek dla uzależnionych od alkoholu proponuje terapię indywidualną, która z założenia ma pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny sięgania po alkohol, a także znaleźć alternatywne metody radzenia sobie z życiowymi trudnościami.

Regularne nadużywanie alkoholu uzależnia również fizycznie. Odpowiada za to tzw. alkoholowy zespół abstynencyjny. Stałe dostarczanie do organizmu etanolu powoduje systematyczne zwiększanie podstawowej czynności ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli osoba pijąca regularnie nagle przestanie pić, mózg zaczyna się dopominać kolejnej dawki etanolu, ponieważ jest „dostrojony” do jego obecności. Człowiek odczuwa w takim momencie nieprzyjemne objawy – ból głowy, drżenie mięśni, nadmierną potliwość, niepokój, bezsenność itd. Musi zatem przyjąć kolejną dawkę trunku, aby poczuć się lepiej. Z tego względu ośrodek odwykowy proponuje alkoholikom najpierw detoks, podczas którego specjaliści pomagają w przetrwaniu zespołu abstynencyjnego poprzez podawanie leków łagodzących jego objawy.

Uzależnienie jako efekt zaburzeń psychicznych?

Pacjenci zmagający się z chorobami psychicznymi szukają sposobów, które ułatwią im funkcjonowanie. Sięgają oni po znane im metody, które w dłuższy okresie czasu jedynie pogarszają sytuację. Przyczyną takich działań może być strach przed wizytą u specjalisty. Podjęcie terapii jest momentem przełomowym, ponieważ klient uświadamia sobie istnienie poważnego problemu. Alkoholizm to uzależnienie, którego nigdy nie należy zamiatać pod dywan. 

Potrzeba regulowania emocji za pomocą napojów wysokoprocentowych nierzadko wynika także z zaburzeń psychicznych np. depresji, stanów lękowych, czy schizofrenii. Osoby cierpiące na depresję często, zamiast udać się do specjalisty, sięgają po alkohol, ponieważ chwilowo poprawia im nastrój. Związane z depresją objawy psychiczne często wpędzają chorego w alkoholizm. Warto jednak wybrać się do specjalisty, który pomoże zbadać przyczyny problemu, a także wdrożyć nowe zdrowe nawyki. Wizyta w gabinecie psychoterapeuty nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie! Świadczy o dojrzałości oraz motywacji do walki o lepsze życie. 

Nadmierne spożywanie alkoholu nie jest jedynie objawem depresji. Podobnie jest z chorymi na schizofrenię, którzy w ten sposób chcą złagodzić objawy psychotyczne. Jest to poważny błąd, ponieważ etanol, szczególnie przyjmowany w nadmiarze, nie tylko nie leczy zaburzeń psychicznych, ale wręcz je pogłębia. Tacy ludzie powinny zatem jak najszybciej udać się do poradni leczenia uzależnień, gdzie otrzymają kompleksowe wsparcie psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. W ośrodku Vita Libera spotkasz wielu doświadczonych ekspertów, którzy pomagają pacjentom w odzyskiwaniu życiowej równowagi. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i poproś o wsparcie!

Zaburzenia psychiczne – następstwo nadużywania alkoholu?

Zaburzenia psychiczne mogą być zarówno przyczyną alkoholizmu, jak i jego skutkiem. Najczęściej nadużywanie trunków prowadzi do depresji. Istnieje nawet pojęcie tzw. depresji alkoholowej, którą diagnozuje się u znacznej części pacjentów trafiających na oddział leczenia uzależnień. Etanol tylko na początku wywołuje euforię i poprawia nastrój, ogólnie natomiast jest depresantem. Obniżenie nastroju pojawia się szczególnie przy zespole abstynencyjnym, kiedy alkoholik odczuwa także inne dolegliwości związane z głodem alkoholowym. Depresji sprzyja także stale pogarszająca się jakość życia osoby pijącej, która wskutek swojego nałogu traci pracę, rodzinę, ma coraz większe problemy ze zdrowiem i samotnością.

Specjaliści podpowiadają

Terapeuci podkreślają, że przyczyny alkoholizmu są bardzo różne, ale nałóg zawsze ma podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Właśnie dlatego leczenie uzależnienia od alkoholu powinno odbywać się w sposób kompleksowy. Najbardziej rozbudowane programy terapeutyczne proponują prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu takie jak Vita Libera. W naszej warszawskiej placówce terapeuci do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie i skupiają się na identyfikacji przyczyn jego nałogu, co jest kluczem do powodzenia leczenia. Zgłoś się do nas, a przekonasz się, że walka z chorobą alkoholową może zakończyć się sukcesem.

Tekst powstał pod nadzorem merytorycznym

Sebastian Nowakowski
Od wielu lat pracuje jako specjalista psychoterapii uzależnień prowadząc terapię grupową i indywidualną dla osób uzależnionych , współuzależnionych i z syndromem DDA.